Breaking News

Local XCountry Teams Compete In Mansfield Invitational

BY EASTON LEONARD –

Saturday, September 23rd, the local Mena and Acorn High School Cross-Country teams competed in the Mansfield Invitational meet.

In the Senior High Boys 5,000 Meter Run, Robert McIntyre of Mena finished in first place, while Cross Hughes of Acorn took third place.

Faith Hill of Acorn High School came in third place in the Senior High Girls 5,000 Meter Run, as teammate Kendra Branson of Acorn finished in eighth.

Two Bearcats of Mena finished in the top ten of the Junior Boys 3,000 Meter Run, including Logan Meyers who came in second, and Thadeus Nance who finished fifth.

Alex Harper of Mena took second place in the Junior Girls 3,000 Meter Run, as teammate Keira Hall came in fourth, and Ashlynn Bissell of Acorn fifth place.

As complete teams, the Acorn Senior Boys finished second overall, the Acorn Senior Girls finished third overall, the Mena Junior Boys finished third overall, the Acorn Junior Boys finished fourth overall, and the Acorn Junior Girls finished seventh overall.

Complete Results by Team:

Acorn Junior Girls – Ashlynn Bissell 5th, Corryn Holland 27th, Emily Blair 35th, Kimberly Strasner 45th, Emily Curry 53rd, Jayden Willborg 64th, Abby Nance 68th, Kiersten Larucci 70th, Harlee Rodgers 84th, Alivia Harper 98th, Faith Brandon 114th, Reese Rogers 116th, Abbigail McCarroll 117th.

Acorn Junior Boys – Justice Neufield 13th, Brady Hair 16th, Jacob Lyle 19th, Issac Tedder 27th, Jacob Cotton 47th, Sky Carmack 60th, Tj Bissell 62nd, Cole Hair 67th, Caleb Bowers 92nd, Andrew Watt 101st, Trysten Richey 128th.

Mena Junior Girls – Alex Harper 2nd, Keira Hall 4th, Maddy Carty-Mauk 24th, Madison Parnell 88th.

Mena Junior Boys – Logan Meyers 2nd, Thadeus Nance 5th, Mathew McCravens 12th, Silas McCintyre 32nd, Will Davis 44th, Logan Fairless 54th, Alex Rocha 56th, Bryce Fairless 75th, Trevin Plunkett 99th, Alessio Stumpf 106th, Joshua Ferguson 110th, Joseph Ducote 134th.

Acorn Senior Girls – Faith Hill 4th, Kendra Branson 8th, Sophie Jackson 26th, Josey Webb 40th, Amelia Still 45th, Mercedes Mowdy 47th, Makenna Goss 51st, Mackenzie oss 56th.

Acorn Senior Boys – Cross Hughes 3rd, Brady Lyle 14th, Matthew Chaney 17th, Melchiah Hicks 23rd, Adam Hughes 28th, Chad Sutton 30th, Jeremiah Swint 31st, Brian Kha 63rd, Curtis Short 64th, Jesse McDonald 68th, Nathan Cotton 83rd, Jack Young 84th, Jon O’Donal 93rd.

Mena Senior Boys – Robert McCintyre 1st, Kenny Denley 29th.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *