Breaking News

Winners in Mena Art Gallery’s Children’s and High School Art Competition

High School Prize awards donated by Mena Title Company.

Best of Show – Amy Parkhurst – “Nana’s Talent” – Waldron High School

Graphite/Charcoal

1st – Kasee Moua – “Western Life” – Waldron

2nd – Jared Black – “Praying Hands” – Waldron

3rd – Pleng Peungjor – “Forest Path” – Acorn

Honorable Mention – Tristen Canada – “Horse” – Waldron

Oil, Watercolor, Acrylics, Pastels, Colored Pencil 

1st – Pleng Peungjor – “Two Countries w/History” – Acorn

2nd – Enora Ledrean – “My Sister” – Acorn

3rd – Tristen Canada – “Self Portrait” – Waldron

Honorable Mention – Amberlin Piles – “Cyclops” – Waldron

Three Dimensional

1st – Kayla Deshazo – “Swirl” – Waldron

2nd – Brandon Ward – “Free Bird” – Acorn

3rd – Wintney Powell – “Clay Plate” – Waldron

Honorable Mention – Haley Richardson – “Frantic Pond” – Acorn

Pen & Ink

1st – Angel Ly – “Puppy Love” – Waldron

2nd – Emily Haga – “Duck Hunt” – Waldron

3rd – Cheyenne Hand – “Rovik” – Penn Foster

Honorable Mention – Kasee Moua – “Tiger” – Waldron

 Mixed Media

1st – Amy Parkhurst – “Iris” – Waldron

2nd – Bell Anantanor – “Stars at Play” – Acorn

 

Children’s Art Competition Award Winners

Prize awards donated by McDonalds of Mena.

Best of Show – Miriam Navarrete – “Batman” – DeQueen

Special McDonald’s Award – Alex McDonald – “Desert Falls” – Home School

Special Lucy Mulcahy Award – Ullises Soria – “Yorkie on a Walk” –

K – 4th Grade – Drawing

1st – Brodie Dickerson – “The Cat and I” – Vandervoort

2nd – Ullises Soria – “Yorkie on a Walk” – DeQueen

3rd – Dillon Loving – “Papa D” – Vandervoort

K – 4th Grade – Painting

1st – Camilla Katherine Booher – “Tree” – Home School

2nd – Frank Wallace Booher – “Airplane” – Home School

3rd – Alex McDonald – “Desert Falls” – Home School

Honorable Mention – Madelyn Hoyle – “Crippy Crawler” – Vandervoort

K – 4th Grade – Three-Dimensional

1st – Sally Davison – “3D Cabin” – Home School

2nd – Aspen Johnson – “Apple” – Wickes

3rd – Ashley Antunez – “2 Tone” – Wickes

Honorable Mention – Chelsey Green – “Changeable Eyes” – Vandervoort

K – 4th Grade – Photography

1st – Wyatt Barfield – “Mom & Dad” – Louise Durham

5th – 8th Grade – Drawing

1st – Kathryn Davison – “Leopard” – Home School

2nd – Marissa Hammer – “Blooms” – Wickes

3rd – Morgan Caldwell – “Dan Howell” – Mena Middle

Honorable Mention – Zoyda Orozco – “Flower Vase” – DeQueen

 

5th – 8th Grade – Painting

1st – Aaron McDonald – “Jungle Parrots” – Home School

2nd – Grace Slusser – “Wild Life” – Bethel Christian

3rd – Winnie Smith – “Under Water” – Vandervoort

Honorable Mention – Joey Manuel – “Beyond the Moat” – Bethel Christian

5th – 8th Grade – Three Dimensional

1st – Steven McDonald – “Spindal Ornament” – Home School

2nd – Jesus Marrufo – “The Glad Fox” – DeQueen

3rd – Kashora Smith – “In Full Bloom” – Wickes

Honorable Mention – Sara Abril – “It’s Ugly” – DeQueen

5th – 8th Grade – Photography

1st – Shaina James – “Rich Mountain” – Mena Middle

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *